Znaczenie probiotyków w produktach mlecznych

Probiotyki to inaczej pożyteczne bakterie, które znajdują się w naszym przewodzie pokarmowym. Przyczyniają się do usprawnienia trawienia oraz poprawy odporności. Ich przyjmowanie jest niezbędne podczas kuracji antybiotykowej. Wiele z nich znajduje się w produktach mlecznych. Zapoznaj się z ich znaczeniem w wyrobach mlecznych. Nadal nie jesteś pewien, którą linie do twarogu wybrać? Wybierz TEWES BIS!

Probiotyki występują zazwyczaj w fermentowanych produktach mlecznych, takich jak jogurty czy też kefiry. Bakterie probiotyczne naturalnego pochodzenia znajdują się również w jogurtach probiotycznych, a także mleku acidofilnym. Wywołują korzystne działanie w przypadku zaparć oraz wzdęć, a także dolegliwości związanych ze zmianą wody czy też pożywienia.

Mikroorganizmy probiotyczne wchodzą w skład suplementów diety oraz składników żywności. Do najbardziej znanych bakterii, które wykazują właściwości probiotyczne należą Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Warto wymienić także szczepy bakterii Streptococcus thermophilus, Lactococcus spp. i Enterococcus spp. Określone szczepy posiadają charakterystyczne właściwości, których nie można przypisać całemu gatunkowi.

Do probiotyków należy wymienić Bacillus coagulans, które są bakteriami wykorzystywanymi w wielu branżach przemysłowych. Określane są mianem mikroorganizmów glebowych, ponieważ właśnie w glebie można je najczęściej spotkać. Czy wiedziałeś, że bakterie te wytwarzają bakteriocyny, które są substancjami toksycznymi posiadającymi charakter białkowy? Najbardziej bezpieczne, a przy tym używane w różnego rodzaju gałęziach przemysłu są szczepy B. subtilis, B. clausii, B. coagulans, B. lentus i inne.

Należy zaznaczyć również, że zainteresowanie produktami zawierającymi bakterie probiotyczne rośnie. Wiele klientów uważa, że zwiększają one atrakcyjność danego wyrobu mleczarskiego, posiadają one lepsze cechy organoleptyczne, lepszy smak oraz aromat. Niestety, żeby wprowadzić nowe szczepy bakterii do danego produktu niezbędne jest przeprowadzenie długich oraz bardzo kosztownych badań klinicznych. Jako ciekawy przykład bakterii ze szczepów probiotycznych należy wymienić Bacillus subtilis i Bacillus licheniformis, które są bardzo pomocne w leczeniu przewlekłych zaburzeń jelitowych.

Probiotyki i ich role można opisywać na podstawie różnych produktów. Bakterie probiotyczne stosowane są w celu zrównoważenia mikroflory przewodu pokarmowego, co przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego organizmu.

Linie do twarogu tylko z TEWES BIS!