Niezwykły ser feta i jego właściwości

  1. Niezwykły ser feta i jego właściwości

Każdy z rodzajów sera jest świetnym źródłem białka oraz wapnia. Białko wpływa na obniżenie naszego apetytu oraz daje uczucie sytości, zwłaszcza w formie pełnowartościowego posiłku czy też przekąski. Wapno, które wchodzi w skład sera, pomaga utrzymać zdrowe zęby oraz kości. Poznaj zalety sera feta oraz jego właściwości. Wybierz linie do twarogu Tewes Bis!

Feta jest niekwestionowanym narodowym przysmakiem greckim oraz produktem mleczarskim o bardzo długiej historii produkcji, która sięga aż czasów Bizancjum. Czy wiedziałeś, że obecnie w Grecji produkuje się aż 135 tys. ton sera feta rocznie? Konsumpcja fety w tym kraju jest jedna z najwyższych na świecie.

Feta jest zwartym serem posiadającym słony smak, który nie posiada skórki. Formowana zazwyczaj w bloki, a dojrzewa w tzw. solankach, z tego względu charakteryzuje się słonym smakiem. Należy do serów kruchych oraz miękkich, a zawartość tłuszczu wynosi ok. 40%. Wilgotność powinna kształtować się na poziomie 56%.

Ser ten powstaje z mieszanki mleka pasteryzowanego owczego, a czasami z dodatkiem mleka koziego. Celem przechowywania w solance jest zabezpieczenie przed zepsuciem się sera oraz przed utratą wilgotności. Feta dojrzewa w okresie ok. 2 miesięcy w temp. 1-2°C. Może być pakowany w drewniane baryłki lub opakowania wykonane z plastiku lub metalu.

Proces produkcji to kilka połączonych etapów. Mleko, które jest zbierane w kontenery i przechowywane przez 2 dni, poddawane jest następnie pasteryzacji i schłodzeniu. Dodawane są kultury starterowe, które są doprowadzić do uzyskania odpowiednich walorów smakowych. Następuje proces koagulacji mleka, a powstała masa jest cięta na prostopadłościany. Kiedy wilgotność sera spada i jest mniejsza niż 56%, dochodzi do następnego okresu dojrzewania, który trwa 2 miesiące.

Ser feta może być produkowany w wersji półtwardej lub soft i jest przysmakiem lubianym na całym świecie. Coraz częściej spotykany jest ser feta z dodatkiem ziół i przypraw. Może być produkowana w wersjach smakowych, z pesto, czosnkiem lub oliwą.

Sprzedaż fety zachodzi w różnych formach, plastrów, bloczków, tubek, pudełek, a także w wersji smarowanej, która jest bardziej delikatna w smaku. W Polsce ser feta jest również znany. Przyczynili się do tego importerzy, którzy dołożyli wszelkich starań, żeby feta odnalazła swoje stałe miejsce w Polsce.

Linie do twarogu tylko z firmą Tewes Bis!