Twaróg – zawartość tłuszczu ma znaczenie

Na sklepowych półkach z twarogami znajdziemy produkty o różnej zawartości tłuszczu. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać twarogi chude – o zawartości poniżej 1% tłuszczu na 100 g produktu, półtłuste – 4 % tłuszczu na 100 g i tłuste – 8% tłuszczu w 100 g. Zawartość tłuszczu ma duży wpływ na smak sera. Twarogi tłuste i półtłuste charakteryzują się zdecydowanie bardziej wyrazistym i pełnym smakiem niż ich chude odpowiedniki. Ilość tłuszczu jest także bezpośrednio związana z kalorycznością produktu. Nikogo nie zdziwi, że najwięcej kalorii mają twarogi tłuste, najmniej zaś chude.

 Tłuszcz ma także znaczący wpływ na konsystencję twarogu. Produkt o niskiej zawartości tłuszczu będzie bardzo się kruszył, może sprawiać wrażenie suchego, będziemy mieli problem także z jego rozsmarowaniem na pieczywie. W przypadku większej jego ilości ser ma bardziej zwartą konsystencję. Zawartość tłuszczu oprócz walorów smakowych wpływa również na wartości odżywcze twarogu. Przy jego niskiej ilości znajdujący się w serze wapń jest słabiej przyswajalny. Ponadto tłusty twaróg posiada więcej niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy D.

 Alternatywą dla osób, które chcą ograniczyć ilość tłuszczu w diecie, a jednocześnie zależy im na wykorzystaniu pełni wszystkich składników odżywczych twarogu jest ser półtłusty, który sprawdzi się zarówno do spożycia samodzielnie, jak i w postaci składnika serników czy różnego rodzaju farszów. Łączy on w sobie zalety produktu chudego, ponieważ ma obniżoną wartość kaloryczną, a także tłustego, gdyż pozwala na przyswojenie wszystkich cennych składników.