Sposoby produkcji twarogu

Produkcja twarogu nie jest procesem skomplikowanym, co sprawia, że można wytworzyć go w warunkach domowych. Na dużą skalę jest on natomiast wytwarzany przy użyciu specjalnych maszyn. Podstawowym jego składnikiem jest mleko, które poddaje się procesowi ukwaszania (do mleka dodaje się zakwasu mleczarskiego, czyli specjalnie wyselekcjonowanych kultu bakterii). W jego wyniku powstaje skrzep, który poddawany jest dalszej obróbce. Bardzo ważne jest, żeby ukwaszanie przeprowadzane było w warunkach kontrolowanych – eliminuje to obecność szkodliwych, chorobotwórczych bakterii.

 Duże znaczenie dla smaku sera ma czas, w jakim powstaje skrzep. Optymalna sytuacja to taka, w której jest on produkowany przez szesnaście do osiemnastu godzin w temperaturze dwudziestu, maksymalnie dwudziestu czterech stopni. Kolejną ważną dla smaku kwestią jest zawartość tłuszczu w mleku, z którego powstanie twaróg. Użycie mleka tłustego sprawia, że proces produkcji jest trudniejszy, jednak kiedy zostanie przeprowadzony prawidłowo, otrzymany ser będzie charakteryzował się pełnym smakiem i jedwabistą konsystencją.

 To jaki twaróg uzyskamy będzie zależało o wielu czynników takich jak temperatura, czas mieszania, wielkość ziarna, zawartość tłuszczu. W przypadku zakładów mleczarskich, które używają do wytwarzania twarogu specjalnych, w pełni zautomatyzowanych maszyn wszystkie parametry zostają ustalone prze przystąpieniem do procesu produkcji. W efekcie możliwe jest wyprodukowanie dużych ilości sera o identycznych właściwościach.