Proces technologiczny produkcji twarogu

Produkcja twarogu ma bardzo bogatą historię. Choć nie znamy daty wyprodukowania pierwszego białego sera, to przyjmuje się, że było to ok. 5000-8000 lat p.n.e. w kulturze śródziemnomorskiej. Twaróg znany był przez Sumerów, Egipcjan, Greków i Rzymian. Dość szybko zaczęto go wytwarzać w zachodniej Europie np. we Francji, Szwajcarii. W Polsce kilka wieków możemy cieszyć się smakiem twarogu. Jednak musiało minąć wiele czasu, żeby produkcja twarogu z rzemiosła stała się produkcją przemysłową.

Z czego produkowany jest ser?

Odpowiedź nie jest trudna – z mleka. Najczęściej jest to mleko krowie, a także bawole, kozie czy owcze. Branża mleczarska regulowana jest wieloma paragrafami i poddawana bardzo rygorystycznym kontrolom. Najczęściej producenci korzystają z mleka pasteryzowanego. Ser z mleka niepasteryzowanego powinien dojrzewać przynajmniej 60 dni w stabilnej temeraturze nie niższej nić 4˚C.

Technologiczna produkcja twarogu

Najprościej mówiąc, mleko należy skwasić, a następnie powoli podgrzewać, ostudzić i odcedzić. Nie jest to jednak aż tak proste. Poznaj etapy produkcji białego sera.

  1. Ukwaszanie mleka do poziomu ok. 4.5pH za pomocą szczepionek mlecznych (bakterii).
  2. Po obniżeniu kwasowości mleka powstaje skrzep kwasowy. Czas powstania skrzepu uzależniony jest od takich czynników, jak: jakość mleka, temperatura czy dawka szczepionki. Przyjmuje się, że im wyższa temperatura towarzyszy temu procesowi i większa dawka bakterii, tym krzepnięcie trwa krócej. Jednak należy pamiętać, że krótszy czas krzepnięcia tym mniej pachnący twaróg. Już 8 godzin wystarczy, aby uzyskać skrzep. Nie będzie on jednak zbyt aromatyczny, bo do tego potrzeba ok. 16-18 godzin w temperaturze 20-24°C.
  3. W produkcji twarogu ważna jest zawartość tłuszczu w mleku. Im jest go więcej, tym skrzep jest delikatniejszy, a obróbka trudniejsza. Jednak duża ilość tłuszczu pozwala osiągnąć smaczniejszy produkt końcowy i kremową konsystencję.
  4. Pasteryzowanie i schładzanie do temperatury zaszczepienia. Zaszczepić, wymieszać i pozostawić do skrzepnięcia.
  5. Następnie skrzep należy uformować, np. wyciąć równe kostki i powoli ogrzewać.
  6. W podgrzewanym i uformowanym skrzepie wytwarza się serwatka i kurczy się on. W taki sposób powstaje ziarno.
  7. Ziarno wlewa się do form i poddaje się go ociekaniu i prasowaniu.
  8. Na koniec można dodać do twarogu różne dodatki, np. przyprawy.