Jakie mleko jest najbardziej odpowiednie dla dzieci?

Wybór mleka odpowiedniego dla dzieci jest bardzo skomplikowany i w dużej mierze zależy od wieku i stanu zdrowia młodego człowieka. Dla noworodków i niemowlaków najlepsze jest mleko matki. Jeżeli z jakichkolwiek powodów niemożliwe jest karmienie piersią, dziecku przepisuje się mleko modyfikowane. Tak małe dzieci nie mogą pić mleka owczego, koziego, a tym bardziej krowiego, ponieważ zawierają one zbyt duże ilości ciężkostrawnego białka, a ponadto nie posiadają wartości odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju młodego człowieka.

 Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów modyfikowanego mleka. Poszczególne mieszanki oznaczone są cyframi, które informują nas o wieku dziecka, które może spożywać dany produkt. Mleka oznaczone najniższymi cyframi są lekkostrawne i dedykowane najmłodszym dzieciom. Modyfikowane mleko dla najmłodszych często wzbogacane jest różnymi substancjami, jak na przykład kleik ryżowy, który czyni mieszankę bardziej sycącą.

 Po ukończeniu trzeciego roku życia układ pokarmowy dziecka jest już na tyle rozwinięty, że może ono spożywać mleko krowie, a także owcze czy kozie. Produkty te zawierają duże ilości wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju człowieka. Najlepszym wyborem dla dzieci jest tak zwane mleko bio, które pochodzi od zwierząt żyjących w kontrolowanych, ekologicznych gospodarstwach. Krowy, kozy i owce, od których pochodzi ekologiczne mleko żywią się naturalną zdrową, wolną od hormonów wzrostu żywnością, co pozytywnie przekłada się na jakość ich mleka.