Jod, jako dodatek do produktów mlecznych

Wszystkie produkty mleczne cechują się wysoką wartością odżywczą. Bogate w różnorodne witaminy stanowią doskonały materiał budulcowy i energetyczny. Mleko krowie jest głównym surowcem wykorzystywanym w przemyśle mleczarskim. Cenne składniki zawarte w produktach mlecznych są łatwo przyswajalne dla większości osób w naszym społeczeństwie, a także powszechnie dostępne. Mleko używane jest między innymi do produkcji różnego rodzaju serów, masła czy też śmietany.

Jod odgrywa bardzo ważną rolę w naszej diecie. Czy wiedziałeś, że jod został odkryty w roku 1811 przez Bernarda Courtoisa?  Jest on pierwiastkiem chemicznym mało rozpowszechnionym w przyrodzie. Można go również spotkać w rybach, jajach oraz warzywach. Duże ilości jodu występują w wodzie morskiej.

Znaczna cześć spożywanego jodu magazynowana jest w mięśniach szkieletowych, u kobiet w gruczole mlekowym. Czy wiedziałeś, że pierwiastek ten jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy?

Spośród produktów mlecznych, które są wyjątkowo bogate w jod, należy wymienić sery podpuszczkowe oraz kwasowe. W samym mleku jest go bardzo niewiele, 7-8 µg jodu w 100 g.

Wszystkie procesy suplementacji w Polsce, jako kraju należącego do UE, regulowane są odpowiednimi aktami prawnymi. To samo dotyczy suplementacji w jod. Dopuszczalne do zastosowania są jedynie cztery formy chemiczne jodu:

  • jodek sodu,
  • jodan sodu,
  • jodek potasu,
  • jodan potasu.

Bardzo duży wpływ na jakość serów ma sól, która stanowi dodatek do produkcji serów podpuszczkowych, twarogowych czy też topionych na maśle. Już w latach 2007-2008 próbowano stosować jod, jako dodatek do pasz przeznaczonych dla krów mlecznych. Skutkiem było zwiększenie zawartości jodu w mleku tych zwierząt. Jeśli chodzi o żywienie krów – UE dopuszcza stosowanie czterech form jodu:

  • potasowego,
  • sodowego,
  • bezwodnego jodanu wapniowego,
  • uwodnionego jodanu wapniowego.

Technolodzy żywności posiadają wiele możliwości odnośnie wzbogacania produktów mlecznych w składniki mineralne. Do niektórych mikroelementów, które mogą stanowić dodatek do produktów mlecznych, zaliczamy jod, cynk, mangan, sód, potas, selen, chlor czy też fosfor.